انواع پشم شیشه

پشم شیشه های موجود در بازار ایران غالباً به سه نوع تقسیم و با نام های زیر تولید می گردند:

  • پشم شیشه رولی (پتویی)
  • پشم شیشه پانل (تخته‌ای)
  • عایق لوله (عایق پیش‌ساخته)

شاخص‌های فنی

از عامل های مهم که در هنگام خرید جهت بهره‌وری بهتر از پشم شیشه باید در نظر گرفت، مشخصات فنی آن است؛ این مشخصات عموما با فاکتورهای زیر سنجیده می شود::

  1. دانسیته Density
  2. ضخامت Thickness
  3. نوع لفاف (روکش) Facing
  • پشم شیشه
  • پشم شیشه
۱- دانسیته

دانسیته، وزن یک مترمکعب در واحد کیلوگرم است.

در راستای نیاز مصرف کنندگان، پشم شیشه با دانسیته ای مابین ۱۰ کیلوگرم بر مترمکعب تا حداکثر ۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب، مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید می شود. در واقع دانسیته یکی از مهمترین عوامل تعیین قیمت کالا در بین تولیدکنندگان است.

با توجه به اینکه لزوم ارائه مشخصات فنی (دانسیته ـ ضخامت ـ نوع لفاف) توسط تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان، مصرف کنندگان می توانند به سادگی و با در اختیار داشتن عدد دانسیته و عدد ضخامت که به صورت اختصار در نام کالا یا بر روی لیبل کالا درج می شود، طبق فرمول زیر، وزن یک مترمربع پشم شیشه را محاسبه کنند:

وزن یک مترمربع پشم شیشه برحسب کیلوگرم = ۱۰۰۰ (عدد ضخامت عدد دانسیته)

۲- ضخامت

ضخامت نیز عامل مهم دیگری در ضرایب مقاومت حرارتی، انتقال حرارتی و جذب صوت است. در بین مصرف کنندگان ایران، بیشترین تقاضا متعلق به ضخامت‌های ۲۵ و ۵۰ میلیمتر است.

۳- نوع لفاف (روکش)

نقش حیاتی لفاف‌ها در حفظ و پایداری خواص عایق

پشم شیشه il,hvi به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی بین دو فضای مختلف قرار می‌گیرد؛ از این رو، به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت موجود در فضا و محفوظ نگاه داشتن حفره‌های حاوی هوا بین الیاف پشم شیشه از لفاف های مختلفی استفاده می شود.

به تعبیر دیگر انتخاب لفاف از اهمیت بالاتری برخوردار است و عدم جذب رطوبت فضا توسط عایق پشم شیشه، به معنای عملکرد عالی عایق است.

پشم شیشه
پشم شیشه

تقسیم‌بندی پشم شیشه بر اساس مصرف

پشم شیشه بدون لفاف Un facing:

این پشم شیشه دارای هیچ‌گونه لفافی نمی باشد و نام دیگر آن پشم شیشه پتویی است که معمولاً برای دیگ‌های بخار و سیستم‌های دوجداره، دیگ‌های شوفاژ، آبگرمکن، اجاق گاز و کلیه لوازم و محصولاتی که دارای سیستم‌های حرارتی مستقیم می‌باشند، مورد مصرف قرار می‌گیرد و در بعضی موارد نیز در سقف سالن ها و سوله‌هایی که بصورت دولایه پوشش می‌شوند، از این نوع مدل استفاده می‌گردد.

پشم شیشه با لفاف کاغذ کرافت K:

این نوع پشم شیشه که با لفاف کاغذ کرافت پوشش داده شده است، علاوه بر کاربرد درتأسیسات ساختمانی و صنعتی، ایزوله کردن لوله‌های آب سرد و گرم، سقف‌های دوجداره سالن‌های تولید دام و طیور نیز مورد مصرف می‌باشد و معمولاً با ضخامت‌های ۲۵ و ۵۰ میلیمتر تولید می‌گردد.

پشم شیشه با لفاف کاغذ آلومینیوم مسلح پلی‌اتیلن‌دار با نخ شیشه FEGK و کاغذ آلومینیوم ساده پلی‌اتیلن‌دار FEK:

این مدل که در ضخامت‌های ۲۵ و ۵۰ میلیمتر و با دانسیته‌های ۱۰، ۱۲، ۱۶، ۲۰ تولید می‌گردد، بیشترین حجم مصرف بازار ایران را تشکیل می‌دهد.

ضخامت ۲۵ میلیمتر معمولاً برای کانال‌های انتقال هوا و پوشش لوله‌ها در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد و ضخامت ۵۰ میلیمتر جهت پوشش سقف سوله و سالن تولید کارخانجات، مرغداری‌ها، دامداری‌ها و سایر مراکز صنعتی، قابلیت مصرف داشته که با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه باید از دانسیته‌های مختلف بهره برد.

حداقل دانسیته (D) جهت پوشش سقف سوله و سالن ۱۲D و ضخامت ۵۰ میلیمتر می‌باشد.

پشم شیشه با انواع لفاف‌های رنگی C-VAPOR RETARDERS:

مدت زمان زیادی است که تمام سالن‌ها و سوله‌ها با عایق پشم شیشه و روکش کاغذ آلومینیوم ساده و مسلح پوشش داده می‌شوند و همواره کسانی که در این محیط‌ها فعالیت می‌نمایند رنگ یکنواخت نقره‌ای فویل آلومینیوم که به مرور زمان تیره می‌گردد را مشاهده می‌کنند. فلز آلومینیوم بدلیل ماهیت فیزیکی خود میل زیادی به ترکیب و واکنش با گاز اکسیژن موجود در هوا داشته و پس از واکنش، یک لایه بسیار نازک از اکسید آلومینیوم در سطح فلز تشکیل می‌دهد که رنگ آن تیره‌تر از خود آلومینیوم است.

شرکت پشم شیشه پارس، برای اولین بار و به منظور ایجاد تنوع، شادابی و زیبایی در فضاهای صنعتی اقدام به تولید پشم شیشه با لفاف‌های کاغذ آلومینیوم ساده و مسلح پلی اتیلن‌دار به صورت رنگی (در رنگهای شاد و متنوع) نموده است.

انتخاب این نوع لفاف برای پشم شیشه، مصرف‌کنندگان و صنعتگران را قادر خواهد ساخت که با استفاده از رنگهای شاد و متنوع در پوشش سقف سازه‌ها با کمترین هزینه، محیطی سرشار از انرژی و پویایی به همراه تأثیرات روحی و روانی مثبت در جهت افزایش بهره‌وری نیروهای انسانی فراهم آورند.

از دیگر مزایای این نوع پوشش، بهره‌مندی از کاهش اثر گذشت زمان و حذف خستگی‌های مفرط حاصل از کار در محیط‌های نازیبا می‌باشد.

محصولات پوششی

برای هرگونه اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید: ۲۳۶۳ ۱۲۳ ۹۱۲ ۰۰۹۸
درخواست اطلاعات